GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 6492519
*
nr 649 2519
VASE
Argenta, Gustavsberg, Sweden, height: 28, fotnagg,
Argenta, Gustavsberg, höjd: 28, fotnagg
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday August 2 2010
at 19:40:55
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/8 19:35:55
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in two days
19 jan at 20:45
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
19 jan at 19:37
-
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
*
VASE
nr 649 2519
VASE
Argenta, Gustavsberg, Sweden, height: 28, fotnagg,
Argenta, Gustavsberg, höjd: 28, fotnagg
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday August 2 2010 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 2/8 19:35:55 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in two days
19 jan at 20:45 -
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
19 jan at 19:37 -
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09



